Haber

Kocaeli Büyükşehir’in mobil afet tırları Düzce’de

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Düzce Gölyaka ilçe merkezli zelzelenin akabinde taşınabilir yardım TIR’larını Düzce’ye gönderdi.

17 Ağustos 1999 tarihinde asrın felaketi Marmara Depremi’nin merkez üssü olan Kocaeli, sarsıntının akabinde yaralarını sardı. Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla zelzelede hasar gören binalar yıkılırken yaşanabilecek yeni afetlere hazırlık yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, muhtemel afet durumları için hazırladığı taşınabilir tırlarıyla vatandaşa hizmet veriyor. Bu kapsamda dün gece Düzce İli Gölyaka ilçe merkezli sarsıntının akabinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, taşınabilir yardım TIR’larını Düzce’ye gönderdi.

AFET TIRLARI DÜZCE’DE

Dün gece 04.10’da meydana gelen Düzce Merkezli sarsıntı etraf illerdede hissedildi. Zelzelenin akabinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi çabucak harekete geçti. Bölgede yaşanan artçı sarsıntılar nedeniyle meskenlerine giremeyen depremzedelere yardım için Büyükşehir Belediyesi, taşınabilir yardım TIR’larını Düzce’ye gönderdi.

BAKAN SOYLU’DAN TEŞEKKÜR

Sabah erken saatlerde yola çıkan Taşınabilir Yemek Tırı ve Taşınabilir Ekmek Tırı Düzce Merkeze ulaştı. Sabah saatlerinde kurulan tırlar depremzedeler için çorba ve ekmek imaline başladı. Düzce Belediye Başkanlığı önünde konuşlanan Taşınabilir Yardım Tırlarını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ziyaret etti. Bakan Soylu, yardımlarından ötürü Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

MOBİL AFET TIRLARI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesince muhtemel afetlere hazırlık için Antikkapı AŞ’nin bünyesinde bulunan taşınabilir afet tırları yemek ve ekmek aracından oluşuyor. Yemek aracında 2 ton pak su tankı, 1 ton atık su tankı, dışarıya bağımsız olarak 5 gün çalışabilecek jeneratör bulunuyor. Araç afet durumunda 1 günde 30 bin kişilik çorba ve 10 Bin kişilik 3 çeşit yemek üretebiliyor. Araç dışarıdan elektrik teması yapıldığında ise sınırsız çalışabiliyor. Aracın çalışma alanı otomatik olarak genişleme özelliğine sahip. Art dorsesinde ise besin hususları için depolama alanı, soğuk hava deposu ve işçi için 7 yatak bulunuyor.

EKMEK ARACI

Büyükşehir Belediyesinin bünyesine kattığı “Mobil Afet Tırı” ekmek aracı ise 2 saate 4000 rol ekmek, bir günde 12 Bin olağan ekmek üretimi yapıyor. Aracın en kıymetli özelliği hareket halinde iken üretim yapıyor olması. 2 ton pak su tankı, 1 ton atık su tankı, dışarıya bağımsız olarak 5 gün çalışabilecek jeneratörün bulunduğu araçta ayrıyeten hamur karma makinesi, kes tart, nemlendirme ve pişirme üniteleri bulunuyor.

KOCAELİ İTFAİYESİ HAZIR

Türkiye’nin en donanımlı ve en deneyimli İtfaiye teşkilatına sahip Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Düzce Merkezli sarsıntının akabinde İtfaiye Acil Durum ekiplerinide harekete geçirdi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı 45 işçi, 6 itfaiye aracı ve Afet Acil Durum Taşınabilir Tırını hazır bekletiyor. AFAD’dan gelecek bir talep doğrultusunda Kocaeli İtfaiyesi Düzce’ye hareket edecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu