Haber

ABD donanmasında görevli mühendis ve eşi gizli bilgi satmaya teşebbüsten mahkum oldu

ABD Donanması’nda görev yapan mühendis ve karısı, nükleer enerjili savaş gemilerinin tasarımıyla ilgili gizli bilgileri, yabancı bir ülkeye satmaya teşebbüsten hapis cezasına çarptırıldı.

ABD Adalet Bakanlığı, çarşamba günü, Maryland eyaletinin Annapolis kentinde ikamet eden 44 yaşındaki Jonathan Toebbe’nin 19 yıl, 46 yaşındaki eşi Diana Toebbe’nin ise 21 yıl mahpusa mahkum edildiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Toebbe çiftinin nükleer denizaltılar, bilhassa de Virginia sınıfı gemiler hakkında kapalı bilgiler içeren şifreli hafıza kartlarının on binlerce dolarlık kripto para karşılığında yabancı hükümet vazifelisi olduğu sanılan bir bireye koordine formda verilmesine yönelik komplo kurduğu söz edildi.

Çiftin, hafıza kartlarını birkaç ay boyunca yara bandı paketi, sakız kutusu ve sarılmış sandviçlerin içine saklamak suretiyle kelam konusu şahsa teslim etmeye çalıştığı belirtildi.

Açıklamada, Adalet Bakanlığı Ulusal Güvenlik Kısmından Başsavcı Yardımcısı Matthew Olsen’in, “Toebbe çifti, üniformalı görevlilerimizin hayatlarını ve ABD’nin güvenliğini riske atacak saklı savunma bilgilerini satmak için komplo kurdu. Adalet Bakanlığı, ABD savunma teknolojisini muhafazaya kararlıdır.” sözlerine yer verildi.

Mahkeme evraklarına nazaran, Jonathan Toebbe, yabancı bir hükümete, kapalı data örneği ve ek bilgi satın almak için bağlantı kurmaya yönelik talimatlar içeren bir paket gönderdi.

Toebbe, yabancı hükümetin temsilcisi olduğuna inandığı ABD Federal Soruşturma Ofisi (FBI) casusu ile şifreli e-postalar aracılığıyla yazışarak on binlerce dolarlık kripto para ünitesi karşılığında bâtın bilgi satma mutabakatı yaptı.

CNN’de yer alan habere göre, şubat ayında Toebbe çifti, itiraf karşılığında daha az ceza almalarını sağlayacak olup, savcılar tarafından önerilen savunma anlaşmalarını onaylayarak Batı Virginia’daki bir federal yargıcın imzalaması için suçlamaları kabul etmişti.

Yargıç Gina Groh ise Jonathan Toebbe’nin 17,5 yıl, karısının ise 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını kabul etmenin ülkenin çıkarına olmadığını belirterek anlaşmayı reddetmişti.

Mahkeme belgelerine göre, 9 Ekim 2021’de tutuklanan Toebbe çifti, daha fazla ceza içeren yeni mutabakat gereği eylül ayında tekrar hatalarını itiraf etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu